Created by Titas Mallick
Biology Teacher • M.Sc. Botany • B.Ed. • CTET (CBSE) • CISCE Examiner
Created by Titas Mallick
Biology Teacher • M.Sc. Botany • B.Ed. • CTET (CBSE) • CISCE Examiner
Numerical Problems - Ecology
In an ecosystem, the producers have 100,000 Joules (J) of energy. If the energy transfer efficiency between trophic levels is 10%, calculate the energy available at the tertiary consumer level.
Solution:
Therefore, 100 Joules of energy will be available at the tertiary consumer level.
If 1000 kg of producers are required to support 100 kg of primary consumers, how much biomass of primary consumers would be needed to support 1 kg of secondary consumers, assuming the same transfer efficiency?
Solution:
From the first statement, the transfer efficiency from producers to primary consumers is: Efficiency = (Biomass of Primary Consumers / Biomass of Producers) * 100 Efficiency = (100 kg / 1000 kg) * 100 = 10%
Now, apply this 10% efficiency to the next trophic level:
Let 'X' be the biomass of primary consumers needed. 10% of X = 1 kg (biomass of secondary consumers) 0.10 * X = 1 kg X = 1 kg / 0.10 = 10 kg
Therefore, 10 kg of primary consumers would be needed to support 1 kg of secondary consumers.
/Numerical-Problems/ICSE/Class-10/Class_X_Biology_Chapter_Our_Environment_Topic_Ecological_Pyramids_Numerical_Problems.mdx