Created by Titas Mallick
Biology Teacher • M.Sc. Botany • B.Ed. • CTET (CBSE) • CISCE Examiner
Created by Titas Mallick
Biology Teacher • M.Sc. Botany • B.Ed. • CTET (CBSE) • CISCE Examiner
Numerical Problems - Energy Flow
If producers in an ecosystem have 10,000 Joules (J) of energy, how much energy will be available to the secondary consumers?
Solution:
The Ten Percent Law states that only about 10% of the energy is transferred from one trophic level to the next. The remaining 90% is lost as heat or used for metabolic activities.
Therefore, 100 Joules of energy will be available to the secondary consumers.
In a food chain, if the primary consumers obtain 500 J of energy from the producers, how much energy was lost during the transfer from producers to primary consumers?
Solution:
According to the Ten Percent Law, the primary consumers received 10% of the energy from the producers.
Let 'X' be the energy at the producer level. 0.10 * X = 500 J X = 500 J / 0.10 = 5,000 J
Energy lost = Energy at Producer level - Energy at Primary Consumer level Energy lost = 5,000 J - 500 J = 4,500 J
Therefore, 4,500 Joules of energy was lost during the transfer from producers to primary consumers.
/Numerical-Problems/ICSE/Class-10/Class_X_Biology_Chapter_Our_Environment_Topic_Energy_Flow_Numerical_Problems.mdx